DANE OF THE YEAR 2018

 Hosted by

The Midland and West of England Great Dane Club

on

Sun 21st October

at The Sports Connexion, Ryton on Dunsmore, Coventry, CV8 3FL

 

Judges:- Ms Cathy Joel (D) and Mr Laurence Morgan-Evans (B)

Ref:- Mr Steve Wareing

 

 

 In order from left to right

 

BEST IN SHOW WINNER

Ch Droolakiss Miss Busybody at Murrayvhayle

 

Res' BEST IN SHOW & BEST PUPPY IN SHOW

Primus Break Out 

 

BEST VETERAN IN SHOW

 Dainmajik The Sorceress Sh CM

 

CLASS 1 - MINOR PUPPY DOG (3)


1st Primus Breakin Out

2nd Primus Breakin Rules

3rd Rayjen Play The Ace

CLASS 18 - MINOR PUPPY BITCH (3)


1st Ravendane Elphaba of Harvaxe

2nd Droolakiss Bridgette

3rd Jaydania Angel of Harlem with Darlou

CLASS 2 - PUPPY DOG (1)


1st Dramadanes George Clooney


CLASS 19 - PUPPY BITCH (4)


1st Calchas Yandamar Yours

2nd Empress Eliveria V. Rosherta

3rd Jasnettdanes Lamborghini

VHC Dramadanes Scarlett O'Hara

CLASS 3 - JUNIOR DOG (7/4)


1st Shlarra Smooth Mover

2nd Bourntwyn Rags to Riches

3rd Mafimafi Perfect Timing for Dainoak AI(Imp Aus)

CLASS 20 - JUNIOR BITCH (8)


1st Bourntwyn By My Side

2nd Jutlanders Are You Ready(Imp Den)

3rd Zefathers What It Takes

Res Rayjen Campaign

VHC Dornoir Luciana

CLASS 4 - YEARLING DOG (2/1)


1st Carsan Bootstrap Bill

CLASS 21 - YEARLING BITCH (2)


1st Tayscar Must Be Cartier

2nd Carsan Madame Cheng

CLASS 5 - MAIDEN DOG (0)


No Entries


CLASS 22 - MAIDEN BITCH (2)


1st Lawson & Hunters Droolakiss Bridgette

2nd Empress Eliveria V. Rosherta

CLASS 6 - NOVICE DOG (0)


No Entries

CLASS 23 - NOVICE BITCH (0)


No Entries


CLASS 7 - GRADUATE DOG (0)


No Entries

CLASS 24 - GRADUATE BITCH (0)


No Entries


CLASS 8 - POST GRADUATE DOG (3)


1st Preveli Be Yourself

2nd Dundesert Eriksson Droolakiss

3rd Shalrace The Maestro

CLASS 25- POST GRADUATE BITCH (3)


1st Dainoak Agent Provocateur

2nd Samdice The One

3rd Jasnettdanes Moonlight

CLASS 9 - LIMIT DOG (5/2)


1st Griffindane Athos

2nd Samdice My Hero (AI)

3rd Daysue Born Ready

CLASS 26 - LIMIT BITCH (4/2)


1st Samdice Best of You (AI)

2nd Samdice In Your Honour (AI)

CLASS 10 - SPECIAL VETERAN DOG (3/1)


1st Dainmajik Dante For Soupury

2nd Preveli Manos

CLASS 27 - SPECIAL VETERAN BITCH (3/1)


1st Dainmajik The Sorceress Sh CM

2nd Ch Leamap Iron Maiden JW


CLASS 11 - SPECIAL OPEN FAWN DOG (2)


1st Dainmajic TheWizard (AI)

2nd Preveli Be Yourself

CLASS 28 - SPECIAL OPEN FAWN BITCH (3/1)


1st Ch Droolakiss Gold And Glamour JW

2nd Smalltalls Fairytale (Imp Nor)

CLASS 12 - SPECIAL OPEN BRINDLE DOG (3/2)


1st Droolakiss Re Attraction Via Emaneaz

CLASS 29 - SPECIAL OPEN BRINDLE BITCH (1)


1st Droolakiss Miss Busybody At Murrayvhayle

CLASS 13 - SPECIAL OPEN BLUE DOG (3/1)


1st Sarawen Arch Deacon

2nd Renescent Reyt Good

CLASS 30 - SPECIAL OPEN BLUE BITCH (3)


1st Prices Leamap Iron Maiden JW

2nd Dornoir Ain

3rd Jasnettdanes Lamborghini

CLASS 14 - SPECIAL OPEN BLACK DOG (3)


1st Deanemoor Black Watch For Sarawen

2nd Lamborghini Von Der Keselbachquelle (Imp Deu)

3rd Bandwar For Aces High

CLASS 31 - SPECIAL OPEN BLACK BITCH (5)


1st Renescent Miss Naughty

2nd Tayscar Must Be Cartier

3rd Jasnettdanes Moonlight

Res Laguna Von Der Keselbachquelle (Imp Deu) Naf Taf

VHC Bandwar Taylor Made

CLASS 15 - SPECIAL OPEN HARLEQUIN DOG (2)


1st Ziran Zlatko

2nd Gasparo Vom Hause BlackDiamond (Imp Deu)

CLASS 32 - SPECIAL OPEN HARLEQUIN BITCH (3/1)


1st Henshalls Calchas Wincy Willis

2nd Damarkan Illicit Love

CLASS 16 - SPECIAL OPEN MANTLE DOG (3/1)


1st Ravendane Deal Me In With Elbarevol

2nd Damarkann Marquisite

CLASS 33 - SPECIAL OPEN MANTLE BITCH (0)


No Entries

CLASS 17 - OPEN DOG (1/1)


Absent

CLASS 34 - OPEN BITCH (2/2)


Absent

BEST DOG: PRIMUS BREAKIN OUT

RESERVE BEST DOG: DANEMOOR BLACK WATCH FOR SARAWEN

BEST PUPPY DOG: PRIMUS BREAKIN OUT

BEST VETERAN DOG: DAINMAJIK DANTE FOR SOUPURY


BEST BITCH: DROOLAKISS MISS BUSYBODY AT MURRAYVHAYLE

RESERVE BEST BITCH: BOURNTWYN BY MY SIDE

BEST PUPPY BITCH: RAVENDANE ELPHABA OF HARVAXE

BEST VETERAN BITCH: DAINMAJIK THE SORCERESS Sh CM

JUDGED JOINTLY


CLASS 35 - BRACE (0) No Entries



CLASS 36 - TEAM (0) No Entries

REFEREE : Mr Steve Wareing